Weather Alert

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut Grove State Wrestling Results

Class A – Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove

Guaranteed 4th place

Match #1 Championship Bracket

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove defeated Royalton-Upsala 59-18

  • 106 – Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Michael Zimmerman (Royalton-Upsala) Dec 11-7
  • 113 – Alexander Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Johnathon Bzdok (Royalton-Upsala) Fall 2:43
  • 120 – Ayden Horner (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Will Gorecki (Royalton-Upsala) Dec 5-0
  • 126 – Levi Ellingson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Bryce Binek (Royalton-Upsala) Fall 1:27
  • 132 – Jayden Torgeson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Logan Nundahl (Royalton-Upsala) Fall 0:35
  • 138 – Jacob Leibold (Royalton-Upsala) over Sawyer Otto (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 2:20
  • 145 – Blaine Petersen (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Hunter Novitzki (Royalton-Upsala) Fall 0:46
  • 152 – Caden Johnson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Brayden Conrad (Royalton-Upsala) Fall 4:36
  • 160 – Sawyer Schwartz (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Aidan Olson (Royalton-Upsala) Fall 2:50
  • 170 – Jace Paplow (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Isaac Kasella (Royalton-Upsala) Fall 3:07
  • 182 – Gabe Krick (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Austin Wensmann (Royalton-Upsala) Fall 4:34
  • 195 – Trevor Eisfeld (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Matthew Kasella (Royalton-Upsala) TF 16-1
  • 220 – Gage Louden (Royalton-Upsala) over Eathan Martinez (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 4:27
  • 285 – Mason Novitzki (Royalton-Upsala) over Nic Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 0:33

Match #2 Championship Bracket

Atwater-Cosmos-Grove City defeated Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 40-25

  • 106 – Jevon Williams (Atwater-Cosmos-Grove City) over Linkoln Carlson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Dec 11-4
  • 113 – Cole Holien (Atwater-Cosmos-Grove City) over Alexander Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Maj 17-4
  • 120 – Ayden Horner (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Kelvin Andrade-Ponce (Atwater-Cosmos-Grove City) UTB 4-3
  • 126 – Brady Holien (Atwater-Cosmos-Grove City) over Levi Ellingson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Dec 6-2
  • 132 – Mason Studemann (Atwater-Cosmos-Grove City) over Jayden Torgeson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 1:48
  • 138 – Ramzee Molinaro (Atwater-Cosmos-Grove City) over Sawyer Otto (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 3:54
  • 145 – Hayden Straumann (Atwater-Cosmos-Grove City) over Blaine Petersen (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 3:08
  • 152 – Caden Johnson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Jake Mortensen (Atwater-Cosmos-Grove City) Dec 3-0
  • 160 – Sawyer Schwartz (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Jaxon Behm (Atwater-Cosmos-Grove City) Dec 8-4
  • 170 – Jace Paplow (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Jesus Cardenas (Atwater-Cosmos-Grove City) Maj 11-3
  • 182 – Gabe Krick (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Taylor Fester (Atwater-Cosmos-Grove City) Fall 5:31
  • 195 – Trevor Eisfeld (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Terrell Renne (Atwater-Cosmos-Grove City) Fall 0:38
  • 220 – Logan Sherwood (Atwater-Cosmos-Grove City) over Eathan Martinez (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 0:33
  • 285 – Tanner Berghuis (Atwater-Cosmos-Grove City) over Nic Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 0:32

Match #3 3rd Place Match

Blue Earth Area defeated Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 36-26

  • 106 – Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Ty Peterson (Blue Earth Area) over Alexander Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 5:29
  • 120 – Ayden Horner (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Carson Sturtz (Blue Earth Area) Fall 0:41
  • 126 – Davis Sunken (Blue Earth Area) over Jayden Torgeson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 2:55
  • 132 – Levi Ellingson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Jacob Beeler (Blue Earth Area) Dec 4-1
  • 138 – Caleb Beeler (Blue Earth Area) over Blaine Petersen (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Dec 3-2
  • 145 – Jaxen Klinkner (Blue Earth Area) over Sawyer Otto (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 1:36
  • 152 – Koby Nagel (Blue Earth Area) over Caden Johnson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Dec 4-3
  • 160 – Max Ehrich (Blue Earth Area) over Sawyer Schwartz (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Dec 8-6
  • 170 – Gabe Krick (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Kean Hicks (Blue Earth Area) Dec 5-3
  • 182 – Jace Paplow (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Nick Frank (Blue Earth Area) Dec 10-4
  • 195 – Trevor Eisfeld (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Luke Mertens (Blue Earth Area) TF 22-7
  • 220 – Nick Lawrence (Blue Earth Area) over Eathan Martinez (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 3:01
  • 285 – Ian Cornelio (Blue Earth Area) over Travis Willhitte (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Dec 4-2
Connect With Us Listen To Us On