The Associated Press polls for Minnesota girls high school hockey, provided by Let’s Play Hockey newspaper:

Class AA
Record Pvs 1. Andover 5-1-0 2
2. Gentry Academy 5-1-0 1
3. Minnetonka 6-1-0 3
4. Edina 5-1-0 4
5. Maple Grove 6-0-0 5
6. Hill-Murray 4-1-0 6
7. Holy Family Catholic 4-1-0 7
8. Centennial8Spring Lake Park 6-1-0 8
9. Stillwater 5-2-0 9
10. Benilde-St. Margaret’s 4-1-0 11
11. Moorhead 4-2-0 12
12. Rogers 3-1-0 10
13. Blake 5-4-0 13
14. Bemidji 7-1-0 16
15. Apple Valley 4-1-0 14
16. Grand Rapids1Greenway 5-3-0 19
17. Northfield 4-3-0 18
18. Roseau 4-3-0 20
19. Wayzata 2-4-0 17
20. Woodbury 6-2-0 15
Others Receiving Votes: North Wright County, Eastview, Lakeville North, Cretin-Derham Hall, Elk River/Zimmerman, Rosemount, Brainerd/Little Falls, Alexandria, Roseville/Mahtomedi, Lakeville South.

Class A
Record Pvs 1. Warroad 8-1-0 1
2. Proctor2Hermantown 3-2-0 2
3. Academy of Holy Angels 6-0-0 3
4. Orono 6-1-1 4
5. South St. Paul 5-2-0 5
6. Dodge County 6-0-0 6
7. Crookston 6-1-1 7
8. Luverne 7-0-0 12
9. Simley 5-3-1 9
10. Delano1Rockford 4-2-0 8
11. Fergus Falls 6-3-0 13
12. Duluth Marshall 2-4-0 10
13. Moose Lake Area 7-1-0 16
14. Mound Westonka1SWC 4-3-0 11
15. Mankato East1Loyola 4-2-0 14
16. River Lakes 3-2-0 17
17. Breck 3-4-0 15
18. Albert Lea 6-3-0 19
19. Litchfield1Dassel-Cokato 3-4-0 18
20. Hibbing2Chisholm 4-3-0 NR
Others Receiving Votes: St. Paul Blades, Chisago Lakes Area, Cloquet-Esko-Carlton, Willmar, New Ulm, Minneapolis.

The Associated Press polls for Minnesota boys high school hockey, provided by Let’s Play Hockey newspaper:

Class AA
1. Minnetonka 4-0-0 1
2. Wayzata 3-0-0 2
3. Rogers 3-0-0 5
4. Benilde-St. Margaret’s 1-1-0 6
5. Maple Grove 2-2-0 4
6. Andover 3-2-0 3
7. St. Thomas Academy 4-0-0 9
8. Lakeville South 1-1-0 7
9. Hill-Murray 1-1-0 8
10. Holy Family Catholic 4-1-0 11
11. Moorhead 3-3-0 14
12. Stillwater 3-1-0 NR
13. Cretin-Derham Hall 1-2-0 12
14. Chanhassen 3-1-0 15
15. Edina 1-3-0 13
16. Grand Rapids 5-0-0 20
17. Eden Prairie 0-2-0 10
18. White Bear Lake 3-1-0 16
19. Eastview 3-1-0 17
20. Centennial 3-2-0 18
Others Receiving Votes: Rosemount, Roseau, Shakopee, Duluth East, Gentry Academy, Champlin Park, Lakeville North, Woodbury.

Class A
Record Pvs
1. Hermantown 2-0-0 1
2. Warroad 3-0-0 2
3. Mahtomedi 3-1-0 3
4. Providence Academy 4-0-0 9
5. Orono 3-0-0 6
6. East Grand Forks 3-2-0 4
7. Northfield 3-1-0 8
8. Little Falls 2-2-0 10
9. Duluth Denfeld 2-0-1 15
10. Detroit Lakes 3-1-0 14
11. Thief River Falls 2-2-0 12
12. Delano1Rockford 0-3-0 7
13. Fergus Falls 1-2-0 20
14. Alexandria 0-3-0 5
15. Hibbing-Chisholm 3-2-1 NR
16. St. Cloud Cathedral 1-3-0 11
17. Litchfield1Dassel-Cokato 3-0-1 19
18. Chisago Lakes Area 0-0-1 17
19. Monticello 0-3-1 18
20. River Lake 1-1-1 NR
Others Receiving Votes: Luverne, Breck, Wadena-Deer Creek, New Ulm, Kittson County Central, Mankato East/Loyola, Minneapolis.

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

2 events,

5 events,

3 events,

3 events,

2 events,

3 events,

5 events,

3 events,

4 events,

2 events,

-

CHOW MEIN SUPPER

2 events,

-

Hot dish supper

1 event,

2 events,

4 events,

-

BINGO Echo, MN

0 events,

3 events,

1 event,

1 event,

1 event,

1 event,

5 events,

0 events,

3 events,

1 event,

1 event,

1 event,

1 event,

3 events,

0 events,

3 events,

2 events,

1 event,

1 event,

2 events,

3 events,