PREP HOCKEY=

Apple Valley 7, Metro-South 2

Bemidji 3, Grand Rapids/Greenway 2

Brainerd/Little Falls 3, St. Cloud 0

Centennial/Spring Lake Park 6, Cretin-Derham Hall 0

Cloquet/Esko/Carlton 3, Northern Lakes 2, OT

Detroit Lakes 5, International Falls 1

Eden Prairie 6, Pine Area 1

Edina 3, Proctor/Hermantown 1

Elk river/Zimmerman 1, Roseville/Mahtomedi 1, OT

Hill-Murray 2, Holy Family Catholic 0

Holy Angels 6, Armstrong/Cooper 1

Hutchinson 4, Visitation 3

Lakeville North 3, Farmington 2

Lakeville South 3, Prior Lake 0

Luverne 4, New Ulm 1

Minneapolis 5, Chisago Lakes 3

Minnesota River 5, Mankato West 0

Moorhead 4, Roseau 3, OT

Mound Westonka/SWC 2, Breck 0

New Prague 4, Waconia 3

North Wright County 5, Alexandria 4

Northern Tier 1, Moose Lake Area 0

Northfield 1, Benilde-St. Margaret’s 0

Park (Cottage Grove) 5, Mounds View/Irondale 3

Rosemount 3, Eagan 3, OT

Shakopee 1, Eastview 0

St. Croix Valley, Wis. 4, Red Wing 2

Willmar 5, Sartell/Sauk Rapids 3

Woodbury 4, Hopkins/Park 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Austin vs. Albert Lea, ppd.

Chaska/Chanhassen vs. Bloomington Jefferson, ppd.

Rochester Mayo vs. Mankato East, ccd.

Windom vs. Worthington, ppd.

Winona vs. Waseca, ppd.

___

BOYS PREP BASKETBALL=

Ada-Borup/Norman County West 64, Northern Freeze 58

Anoka 75, Champlin Park 64

Atwater-Cosmos-Grove City 70, Kimball 47

Avail Academy 44, Eagle Ridge Academy Charter 43

Barnesville 79, Minnewaska 38

Battle Lake 62, Hillcrest Lutheran 60

Belgrade-Brooten-Elrosa 64, Royalton 42

Bemidji 82, Hibbing 28

Border West 80, Rothsay 44

Buffalo 56, Irondale 52

Central Minnesota Christian 77, Canby 74

Chatfield 77, Fillmore Central 59

Climax/Fisher 59, Bagley 48

Concordia Academy 57, Cristo Rey Jesuit 54

Cromwell 53, Braham 42

Dilworth-Glyndon-Felton 72, Detroit Lakes 68

Duluth East 80, Duluth Denfeld 59

East Central 65, Ogilvie 60

East Grand Forks 71, Fosston 58

Eden Valley-Watkins 76, Holdingford 46

Goodhue 62, Byron 51

Goodridge/Grygla-Gatzke 71, Win-E-Mac 64

Greenway 62, Hill City 38

Hancock 72, Brandon-Evansville 66

Henning 89, Bertha-Hewitt 39

Holy Family Catholic 81, Hutchinson 42

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56, Minneota 43

LILA 73, Hmong Academy 28

Lakeview 93, Renville County West 51

Lakeville North 76, Burnsville 59

Lakeville South 80, Shakopee 64

Lester Prairie/Holy Trinity 72, LeSueur-Henderson 39

Liberty Classical 78, Community of Peace 54

Menahga 58, Pillager 40

Mesabi East 80, International Falls 28

Moorhead 81, Fargo North, N.D. 78

Nevis 65, Cass Lake-Bena 58

New London-Spicer 65, Dassel-Cokato 60

Norwood-Young America 84, Sibley East 46

Parkers Prairie 64, Ashby 38

Paynesville 95, Maple Lake 23

Pelican Rapids 70, Breckenridge 57

Pequot Lakes 64, Crosby-Ironton 41

Pierz 65, Upsala 49

Pine City 72, Hinckley-Finlayson 56

Rockford 46, Annandale 45

Rosemount 53, Eastview 47

Rushford-Peterson 71, St. Charles 34

Sacred Heart 63, Mahnomen/Waubun 51

Sioux Falls Washington, S.D. 65, Marshall 46

Sleepy Eye St. Mary’s 92, New Ulm Cathedral 52

Spring Grove 60, Lanesboro 46

Springfield 59, Sleepy Eye 47

St. Francis 72, Monticello 61

Stephen-Argyle 74, Warroad 68

Thief River Falls 90, Roseau 39

Totino-Grace 94, Osseo 73

Tracy-Milroy-Balaton 64, MACCRAY 61

Verndale 57, New York Mills 44

Watertown-Mayer 50, Howard Lake-Waverly-Winsted 41

Wayzata 68, Edina 57

West Central 56, Sauk Centre 50

Westbrook-Walnut Grove 59, Murray County Central 51

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Cleveland vs. Alden-Conger, ppd.

Duluth Marshall vs. Proctor, ccd.

Edgerton vs. St. James Area, ppd.

Estherville Lincoln Central, Iowa vs. Jackson County Central, ccd.

Grand Meadow vs. Lyle/Austin Pacelli, ppd.

Lewiston-Altura vs. Caledonia, ppd.

___

GIRLS PREP BASKETBALL=

Albany 87, Zimmerman 55

Alexandria 70, Brainerd 40

Annandale 53, Rockford 45

Avail Academy 44, Eagle Ridge Academy Charter 43

Barnum 88, Two Harbors 66

Battle Lake 51, Bertha-Hewitt 50

Big Lake 76, Chisago Lakes 60

Breckenridge 45, Dilworth-Glyndon-Felton 28

Browerville/Eagle Valley 51, Swanville 38

Champlin Park 62, Anoka 51

Chatfield 71, Fillmore Central 67

Chisholm 79, Deer River 56

Climax/Fisher 66, Bagley 50

Cromwell 53, Mesabi East 49

Detroit Lakes 47, Staples-Motley 30

Duluth East 80, Duluth Denfeld 59

East Grand Forks 41, Warren-Alvarado-Oslo 38

Esko 71, Moose Lake/Willow River 20

Floodwood 39, Carlton 22

Forest Lake 47, Park (Cottage Grove) 30

Gibbon Fairfax Winthrop 67, Nicollet 45

Hawley 53, Fergus Falls 49

Kittson County Central 72, Warroad 47

Lakeville North 79, Burnsville 52

Lanesboro 36, Spring Grove 31

Little Falls 35, St. Cloud Cathedral 31

Mahnomen/Waubun 53, Sacred Heart 51, OT

Maple Lake 46, Howard Lake-Waverly-Winsted 33

Math and Science Academy 41, Liberty Classical 25

Menahga 58, Pine River-Backus 40

Milaca 59, Foley 43

Minneapolis Roosevelt 69, Minneapolis Washburn 29

Minneapolis South 52, Minneapolis Edison 38

Minneapolis Southwest 81, Minneapolis Henry 36

Monticello 64, St. Francis 50

Moorhead 55, Fargo North, N.D. 36

Mounds Park Academy 49, Hope Academy 15

NCEUH 61, Park Christian 49

Nevis 65, Cass Lake-Bena 58

New London-Spicer 65, Dassel-Cokato 60

North Woods 72, Nashwauk-Keewatin 33

Northern Freeze 55, Lake of the Woods 41

Ogilvie 69, Mille Lacs Co-op 37

Osakis 53, Upsala 43

Osseo 56, Totino-Grace 47

Park Rapids 62, Aitkin 30

Parkers Prairie 51, Long Prairie-Grey Eagle 16

Pequot Lakes 63, Crosby-Ironton 38

Perham 63, Barnesville 52

Pierz 72, Mora 39

Pine City 82, Hermantown 57

Princeton 48, North Branch 34

Providence Academy 84, Mayer Lutheran 45

Red Lake 69, Blackduck 62

Royalton 59, Eden Valley-Watkins 55

Rush City 63, North Lakes Academy 22

Rushford-Peterson 57, St. Charles 31

Sartell-St. Stephen 57, St. Cloud 45

Sauk Centre 60, Melrose 28

Sauk Rapids-Rice 71, Willmar 49

Shakopee 49, Lakeville South 44

Sioux Falls Washington, S.D. 63, Marshall 50

Sleepy Eye St. Mary’s 75, New Ulm Cathedral 55

South Ridge 51, Cherry 38

Spectrum 60, PACT Charter 23

St. Paul Como Park 78, Blake 33

Thief River Falls 60, Roseau 55

Tracy-Milroy-Balaton 50, Redwood Valley 44

Walker-Hackensack-Akeley 71, Clearbrook-Gonvick 52

Wheaton/Herman-Norcross 75, Clinton-Graceville-Beardsley 36

Yellow Medicine East 62, Red Rock Central 44

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Benson vs. Minnewaska, ccd.

Caledonia vs. Lewiston-Altura, ppd.

Cedar Mountain/Comfrey vs. Mountain Lake Area, ppd.

Estherville Lincoln Central, Iowa vs. Jackson County Central, ccd.

Legacy Christian vs. Brooklyn Center, ccd.

Lyle/Austin Pacelli vs. Grand Meadow, ppd.

McGregor vs. Wrenshall, ppd.

___

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

2 events,

5 events,

3 events,

3 events,

2 events,

3 events,

5 events,

3 events,

4 events,

2 events,

-

CHOW MEIN SUPPER

2 events,

-

Hot dish supper

1 event,

2 events,

4 events,

-

BINGO Echo, MN

0 events,

3 events,

1 event,

1 event,

1 event,

1 event,

5 events,

0 events,

3 events,

1 event,

1 event,

1 event,

1 event,

3 events,

0 events,

3 events,

2 events,

1 event,

1 event,

2 events,

3 events,