High School Results from 1-17-23
PREP HOCKEY=
Alexandria 5, Sartell/Sauk Rapids 2
Andover 4, Blaine 0
Bemidji 1, Crookston 1, OT
Benilde-St. Margaret’s 9, Bloomington Jefferson 0
Blake 1, Edina 0
Champlin Park/Coon Rapids 5, Roseville/Mahtomedi 4
Chisago Lakes 3, Pine Area 2
Cloquet/Esko/Carlton 2, Hibbing/Chisholm 0
Dodge County 4, New Ulm 0
East Ridge 2, Park (Cottage Grove) 1
Elk river/Zimmerman Co-op 1, Armstrong/Cooper 0
Forest Lake 3, Mounds View/Irondale 2
Grand Rapids/Greenway 8, Superior, Wis. 3
Holy Angels 12, Visitation 0
Holy Family Catholic 8, Hutchinson 0
Lakeville South 5, Minneapolis 2
Litchfield/Dassel-Cokato 4, Willmar 3
Luverne 4, Minnesota River 0
Maple Grove 5, Centennial/Spring Lake Park 1
Minnetonka 1, Eden Prairie 0
Moorhead 10, East Grand Forks 1
Moose Lake Area Hockey Association 5, Northern Lakes 1
Morris/Benson Area 5, Prairie Centre 1
New Prague 9, Mankato West 2
North/Tartan 3, Hastings 2, OT
Northern Tier 2, Princeton 0
Owatonna 3, Mankato East 0
Prior Lake 5, Hopkins/Park 1
Proctor/Hermantown 3, Gentry 2
River Lakes 2, Buffalo 0
Rock Ridge 2, North Shore 1
Rogers 4, Osseo/Park Center 0
Simley 3, Apple Valley 1
South St. Paul 4, White Bear Lake 0
Stillwater 5, Woodbury 3
Two Rivers/ St. Paul 9, Rochester Century 1
Warroad 8, Thief River Falls 1
Waseca 3, Rochester Mayo 0
Wayzata 2, North Wright County 1
Worthington 6, Austin 5
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
Viroqua, Wis. vs. Winona, ccd.
___
BOYS PREP BASKETBALL=
Ada-Borup 68, Thief River Falls 65
Albany 107, Pierz 54
Alden-Conger 80, Cleveland 56
Andover 87, Champlin Park 72
Annandale 55, New London-Spicer 45
Anoka 88, Coon Rapids 61
Austin 77, Faribault 62
Barnum 77, Duluth Marshall 54
Battle Lake 77, Park Christian 50
Becker 80, North Branch 75
Belle Plaine 67, Tri-City United 36
Bemidji 78, Hermantown 76
Benilde-St. Margaret’s 74, Bloomington Jefferson 60
Benson 74, Maple Lake 48
Blake 67, Jordan 60
Blooming Prairie 70, Triton 69
Bloomington Kennedy 80, Richfield 79
Brandon Valley, S.D. 65, Marshall 36
Breck 75, St. Paul Academy 49
Browerville/Eagle Valley 85, Swanville 56
Buffalo 75, Eden Prairie 50
Buffalo Lake-Hector-Stewart 66, Sleepy Eye 42
Canby 74, Ortonville 38
Chanhassen 93, Orono 90
Chaska 72, St. Louis Park 60
Cloquet 55, Rock Ridge 46
Concordia Academy 92, Southwest Christian (Chaska) 71
Cretin-Derham Hall 65, Mounds View 57
Cristo Rey Jesuit 53, Trinity 50
Cromwell 88, Wrenshall 48
Crookston 66, Stephen-Argyle 55
Dassel-Cokato 56, Litchfield 40
DeLaSalle 75, Columbia Heights 64
Delano 89, St. Peter 53
Detroit Lakes 79, Pequot Lakes 53
Dilworth-Glyndon-Felton 71, Hawley 55
Eagan 69, Duluth East 60
East Ridge 68, Park (Cottage Grove) 61
Edina 63, St. Michael-Albertville 53
Elk River 59, Osseo 56
Ely 56, Bigfork 44
Esko 86, Duluth Denfeld 80
Fond du Lac Ojibwe 100, North Woods 86
Forest Lake 77, Woodbury 68
Frazee 72, NCEUH 66
Fridley 82, Brooklyn Center 70
Gibbon Fairfax Winthrop 65, Sleepy Eye St. Mary’s 58
Glenville-Emmons 51, Grand Meadow 36
Goodhue 58, Chatfield 41
Goodridge/Grygla-Gatzke 93, Red Lake 91
Hayfield 60, Bethlehem Academy 43
Heritage Christian Academy 76, PACT Charter 72
Higher 1, Venture Academy 0
Howard Lake-Waverly-Winsted 76, Rockford 63
Jackson County Central 83, Luverne 64
Janesville-Waldorf-Pemberton 71, Medford 63
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57, Central Minnesota Christian 41
Lakeview 49, Murray County Central 37
Lyle/Austin Pacelli 46, Southland 29
Mabel-Canton 72, LeRoy-Ostrander 50
Maple Grove 73, Blaine 46
Maple River 86, Waterville-Elysian-Morristown 20
Maranatha Christian 86, St. Croix Prep 44
McGregor 92, Floodwood 71
Milaca 92, Zimmerman 58
Minnesota Valley Lutheran 98, Cedar Mountain/Comfrey 77
Montevideo 60, Atwater-Cosmos-Grove City 59
Mora 68, Little Falls 48
Nashwauk-Keewatin 60, Mesabi East 57
New Life Academy 68, St. Croix Lutheran 58
Northern Freeze 55, Kittson County Central 49
Northfield 78, Rochester Mayo 75
Northland 84, Carlton 51
Norwood-Young America 85, New Ulm 81
Ogilvie 57, Mille Lacs Co-op 55
Osakis 72, Upsala 46
Park Center 95, Centennial 26
Paynesville 77, Yellow Medicine East 36
Pelican Rapids 66, Barnesville 52
Perham 74, Breckenridge 39
Pine River-Backus 82, Bertha-Hewitt 42
Plainview-Elgin-Millville 70, Zumbrota-Mazeppa 57
Princeton 59, St. Francis 54
Randolph 59, Kenyon-Wanamingo 56
Red Lake County 70, East Grand Forks 59
Robbinsdale Cooper 85, Holy Angels 74
Rochester Century 71, Rochester John Marshall 62
Rocori 70, Willmar 38
Roseau 88, Lake of the Woods 78
Rush City 77, Braham 52
Russell-Tyler-Ruthton 75, Red Rock Central 15
South Ridge 73, Chisholm 58
Southwest Minnesota Christian 76, Pipestone 72
Spectrum 64, Legacy Christian 61
Spring Grove 67, Houston 21
Spring Lake Park 57, Robbinsdale Armstrong 55
Springfield 73, Wabasso 58
St. Anthony 63, Mound Westonka 56
St. Cloud Cathedral 64, Foley 41
St. Cloud Tech 91, Fergus Falls 45
St. John’s Prep 77, Long Prairie-Grey Eagle 74
St. Paul Central 77, Simley 60
Staples-Motley 64, Royalton 47
Stewartville 84, Cannon Falls 67
Stillwater 59, Roseville 57
Totino-Grace 108, Rogers 91
Twin Cities Academy/Great River Co-op 69, Math and Science Academy 54
United South Central 82, New Richland-H-E-G 63
Verndale 63, Walker-Hackensack-Akeley 51
Waconia 55, New Prague 52
Warren-Alvarado-Oslo 89, Climax/Fisher 44
Warroad 101, International Falls 44
Waseca 72, St. Clair 54
Watertown-Mayer 83, Glencoe-Silver Lake 76
Wayzata 89, Hopkins 64
Westbrook-Walnut Grove 81, Heron Lake-Okabena 51
White Bear Lake 65, Irondale 59
Win-E-Mac 80, Mahnomen/Waubun 69
Windom 118, Redwood Valley 88
Winona 78, Albert Lea 48
Worthington 68, Fairmont 43
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
Academy for Science and Agriculture vs. Liberty Classical, ccd.
Red Lake County vs. East Grand Forks, ppd. to Jan 17th.
___
GIRLS PREP BASKETBALL=
Aitkin 58, East Central 38
Alexandria 62, Detroit Lakes 42
Andover 79, Champlin Park 60
Anoka 62, Coon Rapids 45
Becker 75, North Branch 30
Belgrade-Brooten-Elrosa 58, Paynesville 48
Belle Plaine 45, Tri-City United 43
Benilde-St. Margaret’s 73, Bloomington Jefferson 59
Braham 71, Rush City 52
Buffalo Lake-Hector-Stewart 77, Sleepy Eye 68
Byron 59, Lake City 42
Caledonia 53, Onalaska, Wis. 44
Cambridge-Isanti 77, Hermantown 39
Centennial 75, Park Center 47
Central Minnesota Christian 51, Lakeview 31
Chanhassen 54, Orono 50
Chaska 77, St. Louis Park 42
Cherry 65, Littlefork-Big Falls 31
Chesterton Academy 36, Hmong Academy 22
Cleveland 52, St. Clair 49
Cretin-Derham Hall 58, Mounds View 55
Dawson-Boyd 48, Canby 36
DeLaSalle 71, Columbia Heights 31
Duluth Marshall 71, Ely 62
East Ridge 56, Park (Cottage Grove) 36
Eden Prairie 88, Buffalo 49
Eden Valley-Watkins 62, Atwater-Cosmos-Grove City 40
Edgerton 75, Heron Lake-Okabena/Fulda 24
Elk River 70, Osseo 44
Fairmont 60, Worthington 45
Foley 63, Rocori 60
Forest Lake 55, Woodbury 34
Fosston 55, Badger-Greenbush-Middle River 41
Gibbon Fairfax Winthrop 67, Sleepy Eye St. Mary’s 64
Glencoe-Silver Lake 64, Watertown-Mayer 39
Goodhue 67, Kasson-Mantorville 26
Goodridge/Grygla-Gatzke 74, Warroad 52
Grand Rapids 75, Bemidji 50
Greenway 47, Duluth Denfeld 32
Hancock 61, Brandon-Evansville 38
Hawley 58, Lake Park-Audubon 43
Hayfield 53, Bethlehem Academy 32
Henning 65, Bertha-Hewitt 43
Heritage Christian Academy 68, PACT Charter 46
Hillcrest Lutheran 73, Battle Lake 38
Hills-Beaver Creek 80, Adrian/Ellsworth 49
Hinckley-Finlayson 44, Hill City/Northland 34
Holy Angels 36, Robbinsdale Cooper 32
Hopkins 57, Wayzata 50
Houston 58, Spring Grove 49
Janesville-Waldorf-Pemberton 47, Medford 36
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 68, Yellow Medicine East 48
Lac qui Parle Valley 55, Minneota 44
Lake Crystal-Wellcome Memorial 70, Truman/Martin Luther/GHEC 30
Lanesboro 60, Schaeffer Academy 39
Litchfield 66, Dassel-Cokato 47
Luverne 80, Jackson County Central 50
MACCRAY 50, Russell-Tyler-Ruthton 40
Mabel-Canton 45, LeRoy-Ostrander 39
Maple Grove 57, Blaine 51
Maranatha Christian 85, St. Croix Prep 51
Marshall 60, Brandon Valley, S.D. 55
Martin County West 72, Mankato Loyola 38
Minneapolis Roosevelt 62, Minneapolis North 38
Minneapolis Washburn 57, Minneapolis South 43
Minnetonka 60, Moorhead 35
Minnewaska 53, Barnesville 51
Mounds Park Academy 72, St. Paul Humboldt 36
Mountain Iron-Buhl 65, Pierz 24
Murray County Central 46, Mountain Lake Area 41
Nevis 58, Long Prairie-Grey Eagle 35
New London-Spicer 76, Annandale 37
Norwood-Young America 70, Sibley East 43
Oak Grove Lutheran, N.D. 63, Climax/Fisher 44
Parkers Prairie 57, Ashby 19
Pine River-Backus 90, Laporte 19
Princeton 61, St. Francis 44
Randolph 53, Kenyon-Wanamingo 40
Richfield 50, Bloomington Kennedy 42
Rochester Century 65, Rochester John Marshall 29
Rochester Mayo 74, Northfield 49
Rock Ridge 67, Mesabi East 58
Rockford 41, Howard Lake-Waverly-Winsted 34
Roseau 54, East Grand Forks 42
Sauk Centre 63, Osakis 29
Sauk Rapids-Rice 61, Chisago Lakes 35
Shakopee 57, Edina 56
South Ridge 87, North Woods 59
Southwest Christian (Chaska) 60, St. Anthony 50
Southwest Minnesota Christian 68, Red Rock Central 28
Spectrum 50, Legacy Christian 39
Spring Lake Park 72, Robbinsdale Armstrong 65
Springfield 68, Wabasso 63
St. Croix Lutheran 82, New Life Academy 24
Stillwater 59, Roseville 45
Totino-Grace 57, Rogers 51
Twin Cities Academy/Great River Co-op 48, Community of Peace 11
Underwood 72, NCEUH 42
United Christian 57, Eagle Ridge Academy Charter 23
Upsala 55, Browerville/Eagle Valley 49
Visitation 54, Fridley 40
Waconia 70, New Prague 55
Wadena-Deer Creek 50, Sebeka 37
Waterville-Elysian-Morristown 61, Maple River 52
West Lutheran 53, North Lakes Academy 27
White Bear Lake 58, Irondale 37
Zimmerman 57, Milaca 51
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
Breck vs. St. Agnes, ccd.
___