BOYS PREP HOCKEY=

Bagley/Fosston 5, Lake of the Woods 1

Bemidji 2, Thief River Falls 0

Benilde-St. Margaret’s 3, Andover 0

Cambridge-Isanti 8, Pine Area 0

Centennial 9, Blaine 0

Chanhassen 4, Chaska 0

Chisago Lakes 2, Monticello 2, OT

Coon Rapids 9, Waconia 3

Detroit Lakes 4, Park Rapids 0

Duluth Denfeld 3, Hibbing/Chisholm 3, OT

Duluth East 7, Forest Lake 2

East Grand Forks 8, Crookston 0

Eastview 7, Eagan 0

Faribault 8, Fairmont 3

Grand Rapids 3, Proctor 1

Holy Family Catholic 12, Mound Westonka 1

Hutchinson 3, Minnesota River 1

Irondale 5, Anoka 0

La Crescent 9, West Salem, Wis. 0

Lakeville North 5, Shakopee 4, OT

Litchfield/Dassel-Cokato 4, River Lakes 4, OT

Little Falls 7, Alexandria 2

Moorhead 5, Roseau 1

Mora/Milaca 6, Spooner, Wis. 1

New Prague 8, Bloomington Kennedy 5

New Ulm 10, Redwood Valley 1

North Shore Storm 3, Ely 2

Northfield 12, Red Wing 1

Orono 4, Bloomington Jefferson 0

Owatonna 2, Mankato East/ Loyola 1, OT

Prior Lake 4, Farmington 1

Providence Academy 7, Minneapolis 3

Rochester Mayo 4, Winona 3

Rock Ridge 5, International Falls 1

Rosemount 5, Apple Valley 3

Sartell-St. Stephen 4, Fergus Falls 1

Sauk Rapids-Rice 7, Willmar 4

St. Cloud Cathedral 7, Princeton 2

St. Cloud 5, Brainerd 2

St. Paul Academy 4, South St. Paul 2

St. Paul Highland Park 5, River Falls, Wis. 2

St. Thomas Academy 4, Blake 1

Stillwater 2, White Bear Lake 1

Superior, Wis. 6, Duluth Marshall 4

Wadena-Deer Creek 7, Prairie Centre Blue Devils 0

Waseca 9, Worthington 4

___

BOYS PREP BASKETBALL=

Ada-Borup/Norman County West 76, Park Christian 39

Alden-Conger 69, Madelia 50

Annandale 58, Foley 47

Barnum 47, Cromwell 44

Battle Lake 69, Breckenridge 67

Belgrade-Brooten-Elrosa 69, Osakis 68

Big Lake 97, Brooklyn Center 63

Blaine 79, Forest Lake 74

Blake 92, Southwest Christian (Chaska) 86

Brainerd 65, Bemidji 61

Breck 78, Rockford 55

Buffalo 76, Cambridge-Isanti 67

Byron 90, Faribault 56

Caledonia 71, Gordo, Ala. 36

Caledonia 85, Fillmore Central 57

Carlton 67, Hill City 46

Cass Lake-Bena 73, Fertile-Beltrami 72

Central Minnesota Christian 55, Lac qui Parle Valley 46

Champlin Park 67, Sartell-St. Stephen 45

Chisago Lakes 76, St. Agnes 70

Chisholm 85, International Falls 16

Christ’s Household of Faith 87, Hiawatha Collegiate 67

Clearbrook-Gonvick 62, Walker-Hackensack-Akeley 36

Community of Peace 55, Mounds Park Academy 44

Coon Rapids 72, Apple Valley 58

Cristo Rey Jesuit 65, Math and Science Academy 27

Crosby-Ironton 59, Pine River-Backus 42

Dassel-Cokato 52, Providence Academy 39

Deer River 101, Mesabi East 45

Delano 66, Monticello 53

Detroit Lakes 85, Alexandria 53

Duluth East 83, Cloquet 49

Eagan 46, White Bear Lake 44

East Grand Forks 78, Sacred Heart 63

Eden Prairie 83, St. Cloud Tech 59

Farmington 76, Rochester Century 70

Frazee 66, Sebeka 51

Fridley 68, St. Croix Lutheran 53

Glencoe-Silver Lake 91, St. Peter 78

Goodhue 72, Randolph 48

Hayfield 56, Medford 23

Heritage Christian Academy 71, Kaleidoscope Charter 67

Hermantown 79, Duluth Denfeld 70

Heron Lake-Okabena/Fulda 70, Renville County West 58

Hinckley-Finlayson 74, Braham 40

Hope Academy 99, Chesterton Academy 54

Hopkins 87, Minneapolis South 52

Hou 57, Glenville-Emmons 55

Howard Lake-Waverly-Winsted 83, Sibley East 51

Irondale 70, Two Rivers 38

Jordan 52, New Prague 43

Kenyon-Wanamingo 68, Schaeffer Academy 50

Kimball 68, St. John’s Prep 51

La Crescent 64, Winona Cotter 48

Lake Crystal-Wellcome Memorial 82, Cleveland 46

Lake Park-Audubon 88, Climax/Fisher 50

Lakeville North 87, East Ridge 56

Lakeville South 45, Wayzata 43, OT

Lanesboro 80, LeRoy-Ostrander 41

Legacy Christian 82, Trinity 22

Lester Prairie/Holy Trinity 73, Gibbon Fairfax Winthrop 45

Lewiston-Altura 67, Dover-Eyota 64

Little Falls 84, Sauk Rapids-Rice 80

Luverne 74, Hills-Beaver Creek 39

Lyle/Austin Pacelli 89, Mabel-Canton 34

Mahtomedi 90, Columbia Heights 62

Mankato East 86, Austin 65

Mankato Loyola 72, Truman/Martin Luther/GHEC 46

Maple River 69, Blooming Prairie 51

Melrose 39, Morris Area/Chokio-Alberta 33

Milaca 56, Royalton 52

Minneapolis Washburn 56, Bloomington Kennedy 51

Montevideo 83, Minnewaska 66

Moorhead 88, West Fargo, N.D. 84

Mora 93, Maple Lake 13

Mound Westonka 83, St. Louis Park 73

Mountain Iron-Buhl 97, Red Lake 93

Nevis 75, Menahga 38

North Lakes Academy 92, Nova Classical Academy 44

North Woods 96, Bigfork 68

Northern Freeze 52, Kittson County Central 36

Northland 101, Kelliher/Northome 51

Ortonville 46, Ashby 35

Park Center 82, Edina 45

Pelican Rapids 67, Park Rapids 60

Pequot Lakes 83, Pillager 47

Pierz 76, Swanville 56

Princeton 86, St. Cloud Apollo 33

Prior Lake 61, Chanhassen 50

Proctor 71, Greenway 30

Redwood Valley 85, Atwater-Cosmos-Grove City 68

River Falls, Wis. 51, St. Paul Johnson 45

Rock Ridge 68, Moose Lake/Willow River 67

Rocori 72, St. Francis 68

Rush City 77, Ogilvie 35

Shakopee 87, Chaska 83

Sleepy Eye St. Mary’s 78, New Ulm Cathedral 61

Southland 79, Grand Meadow 34

Spectrum 90, PACT Charter 59

St. Clair 63, Nicollet 49

St. Cloud Cathedral 70, Aitkin 35

St. James Area 73, New Richland-H-E-G 55

St. Michael-Albertville 72, Rogers 64

St. Paul Academy 76, Hill-Murray 35

Staples-Motley 71, Verndale 60

Stephen-Argyle 70, Badger-Greenbush-Middle River 54

Tartan 74, St. Paul Harding 38

Thief River Falls 114, Roseau 38

Tracy-Milroy-Balaton 57, Adrian/Ellsworth 38

Two Harbors 88, McGregor 50

Upsala 66, Brandon-Evansville 65

Wabasha-Kellogg 63, St. Charles 55

Warren-Alvarado-Oslo 74, Warroad 52

Waseca 85, Waterville-Elysian-Morristown 28

Washington Tech 78, Minneapolis Roosevelt 69

West Central 74, Wadena-Deer Creek 47

West Lutheran 75, Mayer-Lutheran 73

Westbrook-Walnut Grove 75, Windom 69

Willmar 72, Marshall 67

Woodbury 83, St. Paul Central 64

Yellow Medicine East 68, Red Rock Central 65

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Browerville/Eagle Valley vs. Bertha-Hewitt, ppd. to Dec 17th.

___

GIRLS PREP BASKETBALL=

AC/GE 73, Madelia 52

Adrian/Ellsworth 61, Red Rock Central 38

Aitkin 45, Moose Lake/Willow River 36

Albany 57, Pequot Lakes 34

Alexandria 64, Willmar 36

Annandale 50, Big Lake 21

Anoka 75, Spring Lake Park 60

Atwater-Cosmos-Grove City 69, Maple Lake 45

Austin 60, Mankato West 52

Barnesville 65, Wheaton/Herman-Norcross 53

Belle Plaine 51, LeSueur-Henderson 26

Benilde-St. Margaret’s 63, Robbinsdale Cooper 56

Bethlehem Academy 68, United Christian 64

Blaine 59, Andover 50

Braham 67, Hinckley-Finlayson 30

Breckenridge 71, Clinton-Graceville-Beardsley 53

Buffalo Lake-Hector-Stewart 56, Cedar Mountain/Comfrey 29

Byron 68, Stewartville 60

Caledonia 65, Fillmore Central 26

Cambridge-Isanti 56, Buffalo 45

Cass Lake-Bena 63, Clearbrook-Gonvick 28

Centennial 69, Totino-Grace 33

Champlin Park 74, Robbinsdale Armstrong 58

Chaska 89, Prior Lake 77

Chatfield 55, Plainview-Elgin-Millville 47

Chisago Lakes 64, St. Agnes 46

Chisholm 61, International Falls 29

Cloquet 67, Duluth East 66

Community of Peace 55, Trinity 44

Concordia Academy 59, North Lakes Academy 34

Cretin-Derham Hall 50, Roseville 43

Dassel-Cokato 52, Lester Prairie/Holy Trinity 39

Detroit Lakes 47, Dilworth-Glyndon-Felton 35

Dover-Eyota 75, Lewiston-Altura 47

Duluth Marshall 75, Hibbing 61

Eagan 72, Bloomington Jefferson 61

East Central 36, Mille Lacs Co-op 32

East Ridge 65, Woodbury 21

Elk River 95, Coon Rapids 38

Fertile-Beltrami 51, Win-E-Mac 14

Forest Lake 40, Park (Cottage Grove) 38

Fosston 54, Bagley 15

Glencoe-Silver Lake 76, St. Peter 59

Goodhue 53, Rochester Lourdes 52

Grand Meadow 68, Southland 29

Grand Rapids 48, Bemidji 35

Hancock 71, Hillcrest Lutheran 66

Hawley 59, Frazee 48

Henning 73, Menahga 49

Heritage Christian Academy 62, Breck 24

Hills-Beaver Creek 55, Murray County Central 52

Holdingford 46, Paynesville 29

Holy Angels 67, Shakopee 62

Holy Family Catholic 63, Watertown-Mayer 41

Hutchinson 79, Richfield 43

Jackson County Central 74, Windom 64

Jordan 55, New Prague 43

Kenyon-Wanamingo 50, Schaeffer Academy 35

Kingsland 70, Spring Grove 51

Lac qui Parle Valley 62, Central Minnesota Christian 32

Lake Park-Audubon 59, Climax/Fisher 44

Lakeville South 53, Edina 36

Lanesboro 75, LeRoy-Ostrander 46

Legacy Christian 60, St. Paul Academy 23

Mabel-Canton 39, Lyle/Austin Pacelli 35

Maple Grove 50, Rogers 34

Maple River 49, Blooming Prairie 40

Mayer Lutheran 60, Sibley East 32

Medford 57, Janesville-Waldorf-Pemberton 49

Milaca 53, Spectrum 40

Minneapolis Edison 59, St. Paul Harding 44

Minneapolis Henry 90, Columbia Heights 62

Minneapolis North 63, Hope Academy 14

Minneapolis Southwest 81, Apple Valley 40

Minnesota Valley Lutheran 64, Nicollet 58

Minnetonka 64, Waconia 46

Montevideo 52, Minnewaska 47

Monticello 59, Delano 45

Morris Area/Chokio-Alberta 54, Melrose 45

Mound Westonka 54, Zimmerman 53

Mountain Iron-Buhl 97, Red Lake 93

NCEUH 66, Mahnomen/Waubun 62

Nashwauk-Keewatin 67, Littlefork-Big Falls 25

New Life Academy 66, Hiawatha Collegiate 15

New London-Spicer 63, Eden Valley-Watkins 27

New York Mills 66, Sebeka 51

North St. Paul 72, Washington Tech 30

Northfield 44, Rochester John Marshall 42

Norwood-Young America 59, Tri-City United 27

Ogilvie 64, Rush City 58

Orono 89, Fridley 64

Ortonville 46, Ashby 35

Park Center 62, Osseo 46

Park Christian 54, Ada-Borup/Norman County West 43

Perham 69, Underwood 48

Pine River-Backus 73, Browerville/Eagle Valley 62

Proctor 68, Two Harbors 50

Red Lake Falls 71, Crookston 62

Red Wing 45, Owatonna 31

Rochester Mayo 87, Albert Lea 55

Rock Ridge 91, Deer River 31

Rockford 59, West Lutheran 39

Rocori 64, St. Francis 47

Rosemount 64, Hastings 36

Sartell-St. Stephen 49, Fergus Falls 32

Sauk Centre 66, West Central 49

Sauk Rapids-Rice 58, St. Cloud 49

Sauk Rapids-Rice 58, St. Cloud Tech 49

Sleepy Eye 67, Springfield 65

Sleepy Eye St. Mary’s 67, Waterville-Elysian-Morristown 65

Southwest Christian (Chaska) 76, Blake 24

Southwest Minnesota Christian 53, Mountain Lake Area 24

St. Anthony 73, St. Croix Prep 61

St. Charles 53, Wabasha-Kellogg 28

St. Croix Lutheran 54, Simley 33

St. Paul Central 58, Minneapolis Washburn 47

St. Paul Highland Park 52, Cristo Rey Jesuit 31

Staples-Motley 66, Long Prairie-Grey Eagle 31

Stillwater 70, Farmington 53

Superior, Wis. 88, Hermantown 42

Thief River Falls 45, Roseau 37

Thompson, N.D. 46, Badger-Greenbush-Middle River 42

Tracy-Milroy-Balaton 68, Lakeview 40

Two Rivers 62, North Branch 49

Visitation 62, Bloomington Kennedy 37

Wadena-Deer Creek 60, Verndale 43

Waseca 57, Triton 32

Wayzata 64, Lakeville North 53

West Fargo, N.D. 80, Moorhead 44

Westbrook-Walnut Grove 60, Heron Lake-Okabena/Fulda 20

White Bear Lake 70, Mounds View 51

Winona 58, Faribault 41

Zumbrota-Mazeppa 30, Pine Island 25

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Eagle Ridge Academy Charter vs. Brooklyn Center, ccd.

Kimball vs. Belgrade-Brooten-Elrosa, ppd.

St. Paul Como Park vs. Maranatha Christian, ccd.

___

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

2 events,

5 events,

3 events,

3 events,

2 events,

3 events,

5 events,

3 events,

3 events,

2 events,

-

CHOW MEIN SUPPER

2 events,

-

Hot dish supper

1 event,

2 events,

4 events,

-

BINGO Echo, MN

0 events,

3 events,

1 event,

1 event,

1 event,

1 event,

5 events,

0 events,

3 events,

1 event,

1 event,

1 event,

1 event,

3 events,

0 events,

3 events,

2 events,

1 event,

1 event,

2 events,

3 events,