Weather Alert

2019-2020 Big South All Conference Girls Tennis Team

Big South Conference
Girls Tennis All-Conference Team
Official Standings for the 2019-20 Big South Conference Season\

East
1. Blue Earth Area
2. Fairmont
3. Waseca
4. St. Peter
5. New Ulm
6. River Valley

West
1. St. James Area
2. Luverne
3. Marshall
4. Pipestone
5. Worthington
6. Redwood Valley

Blue Earth Area defeated St James to win the overall BSC Championship

Big South Conference
Girls Tennis All- Conference Team Selections

Year: 2019-20
East Division
Tea Armstrong (11) Blue Earth Area All Conference
Macie Stevermer (12) Blue Earth Area All Conference
McKenna Dutton (11) Blue Earth Area All Conference
Britt Howard (11) Blue Earth Area All Conference
Arika Howard (11) Blue Earth Area All Conference
Briana Joseph (10) Fairmont All Conference
Claire Nemmers (10) Fairmont All Conference
Makiah Otto (10) New Ulm All Conference
Brooklyn Moldan (10) River Valley All Conference
Amelia Hildebrandt (9) St. Peter All Conference
Emily Salfer (11) St. Peter All Conference
Taylor Pfeifer (12) Waseca All Conference
CeCe Huttemier (9) Waseca All Conference
Maggie Totzke (10) Fairmont Honorable Mention
Lauren Davis (10) Fairmont Honorable Mention
Ella Boomgaarden (12) St. Peter Honorable Mention
Milena Lund (12) St. Peter Honorable Mention
Josie Wiebusch (10) St. Peter Honorable Mention

West Division
Ellie Becker (11) St. James Area All Conference
Jaelyn Haler (10) St. James Area All Conference
Gabriela Trapero (11) St. James Area All Conference
Samantha Tetzloff (11) St. James Area All Conference
Skylar Mendro (11) Pipestone All Conference
Rozilyn Oye (11) Luverne All Conference
Elise Jarchow (11) Luverne All Conference
Gionna Parsa (11) Marshall All Conference
Paige Ahrendt (11) Pipestone All Conference
Mackenzie Mandershied (11) Pipestone All Conference
Kessey Aljets (10) Worthington All Conference
Lauren VeSteeg (11) Luverne Honorable Mention
Solveig Toftland (11) Luverne Honorable Mention
Brynn Thier (11) Luverne Honorable Mention
Mela Jarchow (12) Luverne Honorable Mention
Isabel Hillestad (11) Redwood Valley Honorable Mention
Luci Kulseth (12) St. James Area Honorable Mention
Noel Wescott (12) St. James Area Honorable Mention
Sailor Mohlenbrock (10) St. James Area Honorable Mention


Connect With Us Listen To Us On