MN High School Sports Scores from Wednesday, March 7th

MN High School Sports Scores from Wednesday, March 7th:

Wednesday’s Scores

AP-MN-HKO–Prep Scores
BOYS HOCKEY
State Tournament
Class A
Quarterfinal

Mahtomedi 4, Mankato East 2

Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 1

Hermantown 4, Monticello Moose 2

Alexandria 1, Thief River Falls 0

 

By The Associated Press
BOYS BASKETBALL

4A Section 1
Quarterfinal

Lakeville North 92, Rochester Century 47

Lakeville South 58, Farmington 47

Owatonna 56, New Prague 48

Rochester John Marshall 67, Rochester Mayo 59

4A Section 2
Quarterfinal

Chaska 63, Minnetonka 56

Eden Prairie 87, Chanhassen 55

Edina 77, Shakopee 58

Prior Lake 64, Bloomington Jefferson 57

4A Section 4
Quarterfinal

Cretin-Derham Hall 63, Stillwater 34

East Ridge 68, St. Paul Central 66

North St. Paul 49, Tartan 47

Woodbury 56, White Bear Lake 46

4A Section 5
Quarterfinal

Champlin Park 81, Centennial 78

Osseo 74, Irondale 60

Park Center 85, Mounds View 64

Spring Lake Park 56, Roseville 54

4A Section 7
Quarterfinal

Blaine 72, Anoka 63

Cambridge-Isanti 72, Duluth East 50

Coon Rapids 53, Andover 51

Forest Lake 72, St. Francis 62

3A Section 1
Quarterfinal

Kasson-Mantorville 75, Winona 72

Northfield 94, Albert Lea 38

Simley 94, Red Wing 69

3A Section 2
Quarterfinal

Mankato East 95, Hutchinson 34

Mankato West 54, Worthington 38

Marshall 72, New Ulm 41

Waseca 73, Faribault 41

3A Section 4
Quarterfinal

Columbia Heights 89, Hill-Murray 67

Mahtomedi 81, St. Paul Como Park 58

St. Paul Johnson 86, Fridley 68

Totino-Grace 62, St. Anthony 34

3A Section 6
Quarterfinal

Benilde-St. Margaret’s 48, Waconia 41

DeLaSalle 94, Minneapolis Henry 55

Orono 64, Mound Westonka 39

Robbinsdale Cooper 81, Minneapolis Roosevelt 58

2A Section 1
Quarterfinal

Byron 41, Zumbrota-Mazeppa 36

Lake City 53, Stewartville 45

1A Section 1
Quarterfinal

Spring Grove 60, Goodhue 42

Wabasha-Kellogg 0, Lyle/Austin Pacelli 0

1A Section 4
First Round

Community of Peace 58, Hope Academy 57

Legacy Christian 67, Calvin Christian 59

1A Section 4
Play-In

North Lakes Academy 43, Chesterton Academy 40

1A Section 6
First Round

Ashby 60, Wheaton/Herman-Norcross 50

Clinton-Graceville-Beardsley 39, Underwood 36

1A Section 7
Second Round

Bigfork 75, Deer River 71

Carlton 84, Floodwood 58

Ely 74, Mountain Iron-Buhl 44

Nashwauk-Keewatin 56, Chisholm 48

North Woods 136, Littlefork-Big Falls 36

Silver Bay 66, Fond du Lac Ojibwe 63

Wrenshall 92, South Ridge 72

GIRLS BASKETBALL

4A Section 3
Championship

Eastview 40, Apple Valley 25

2A Section 7
Semifinal

Mesabi East 65, Esko 55

Proctor 62, Pequot Lakes 43

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Share this article

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • Google Plus