MN High School Sports Scores from Monday, February 12th

MN High School Sports Scores from Monday, February 12th:

 

AP-MN-BKO–Prep Scores/597
Monday’s Scores
The Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Badger-Greenbush-Middle River 70, Lake of the Woods 27

Bemidji 68, Thief River Falls 52

Carlton 102, Isle 86

Champlin Park 75, Blaine 72

Coon Rapids 71, Centennial 48

Cristo Rey Jesuit 88, Community of Peace 59

Cromwell 55, Cook County 40

Dawson-Boyd 78, Hancock 67

Delano 40, New Prague 27

Elk River 70, Anoka 56

Fillmore Central 59, Lanesboro 46

Fulda 68, Edgerton 62

GHEC/Truman/Martin Luther 66, Madelia 44

Hill City 60, Laporte 55

Hillcrest Lutheran 65, Wheaton/Herman-Norcross 58

Hmong Academy 67, Chesterton Academy 63

Immanuel Lutheran 67, Glenville-Emmons 44

Jordan 87, Medford 44

Lake Crystal-Wellcome Memorial 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 58

Lake Park-Audubon 59, Fertile-Beltrami 50

Lyle/Austin Pacelli 63, Randolph 48

Mahnomen-Waubun 110, Red Lake 91

Mankato Loyola 70, Alden-Conger 32

Maple Grove 72, Irondale 43

Maple Lake 67, Spectrum 59

Mayer Lutheran 67, Tri-City United 43

Minneapolis Roosevelt 63, Columbia Heights 56

Minneota 78, Adrian 58

Minnesota Academy for the Deaf 42, Math and Science Academy 35

Mounds View 76, Rogers 40

Nicollet 64, St. Clair 51

Osseo 59, Andover 41

Park Center 89, Robbinsdale Armstrong 65

Pine Island 55, Lewiston-Altura 49

Schaeffer Academy 71, Mabel-Canton 61

Sibley East 61, St. Peter 55

Silver Bay 67, Two Harbors 51

Spring Grove 65, La Crescent 57

Spring Lake Park 74, Totino-Grace 64

St. Anthony 60, Minneapolis Edison 44

Stephen-Argyle 60, Goodridge/Grygla-Gatzke 41

Stewartville 53, Triton 38

Swanville 74, Long Prairie-Grey Eagle 63

United South Central 62, Blue Earth Area 40

Wabasha-Kellogg 76, Winona Cotter 66

West Lutheran 58, Mounds Park Academy 47

Westbrook-Walnut Grove 72, St. James Area 53

Valley Conference Showcase

Cleveland 86, Martin County West 58

GIRLS BASKETBALL

Alden-Conger 64, Glenville-Emmons 30

Andover 75, Osseo 48

Bigfork 55, Mesabi East 40

Blue Earth Area 55, United South Central 29

Caledonia 58, Dover-Eyota 42

Carlton 45, Barnum 39

Cass Lake-Bena 68, Littlefork-Big Falls 64

Centennial 57, Coon Rapids 32

Champlin Park 67, Blaine 38

Christian Life 69, Cristo Rey Jesuit 46

Climax/Fisher 52, Blackduck 36

Cloquet 61, Duluth East 52

Crookston 51, Hawley 44

Crosby-Ironton 58, Pine River-Backus 45

Edgerton 71, Fulda 40

Ely 50, Silver Bay 35

Esko 50, Eveleth-Gilbert 26

Fillmore Central 82, LeRoy-Ostrander 32

Fosston 46, Win-E-Mac 33

Grand Meadow 65, Southland 51

Hayfield 75, Blooming Prairie 45

Hope Academy 67, Chesterton Academy 32

Houston 64, Randolph 61

Howard Lake-Waverly-Winsted 52, Rocori 27

Jackson County Central 55, Fairmont 50

Mabel-Canton 53, Spring Grove 51

Maple Grove 59, Irondale 31

Maple Lake 53, Foley 42

Maranatha Christian 79, St. Paul Como Park 74

McGregor 63, Onamia 56

Menahga 59, Perham 45

Minnesota Valley Lutheran 74, Sleepy Eye St. Mary’s 63

Morris Area/Chokio-Alberta 52, Sisseton, S.D. 41

Mounds Park Academy 61, Minneapolis Roosevelt 56

Nicollet/Loyola 69, Immanuel Lutheran 38

Northern Freeze 62, Warren-Alvarado-Oslo 46

Park Christian (Moorhead) 66, Fertile-Beltrami 45

Parkers Prairie 74, Browerville/Eagle Valley 30

Pelican Rapids 95, Lake Park-Audubon 36

Proctor 55, Virginia 37

Red Lake 74, Mahnomen-Waubun 36

Robbinsdale Armstrong 69, Park Center 68

South Ridge 89, Chisholm 69

Springfield 67, Windom 62

St. Peter 76, Sibley East 64

Stephen-Argyle 57, Goodridge/Grygla-Gatzke 20

Stewartville 72, Triton 52

Totino-Grace 59, Spring Lake Park 44

West Central 54, Hillcrest Lutheran 30

Worthington 56, Redwood Valley 53

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Wabasha-Kellogg vs. Lake City, ppd.<<

 

AP-MN-HKO–Prep Scores/60
Monday’s Scores
The Associated Press

 

BOYS HOCKEY

Austin/Austin Pacelli 2, Red Wing 1

Bloomington Kennedy 6, St. Paul Highland Park 2

Holy Angels 6, AC Wings 2

New Ulm Eagles 7, Worthington/Fulda 0

Orono 5, Waconia 0

Redwood Valley 5, Prairie Centre Area 4(game heard on KLGR 1490 AM, 95.9 FM, and myklgr.com)

Tartan 7, Spring Lake Park 3

GIRLS HOCKEY
1A Section 8
Semifinal

East Grand Forks 5, Thief River Falls 2

Warroad 15, Park Rapids Area 0

 

Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Share this article

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • Google Plus