MN High School Sports Scores from Thursday, Feb. 16th

MN High School Sports Scores from Thursday, Feb. 16th:

 

BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 52, Crookston 49, 2OT
Adrian 66, Hills-Beaver Creek 58
Alexandria 57, Rocori 44
Anoka 46, Zimmerman 45
Ashland, Wis. 62, Duluth Denfeld 56
Atwater-Cosmos-Grove City 84, Sauk Centre 76
Barnesville 54, Pelican Rapids 48
Bertha-Hewitt 68, Henning 58
Blooming Prairie 68, Lyle/Austin Pacelli 58
Caledonia 74, Wabasha-Kellogg 60
Cedar Mountain/Comfrey 69, New Ulm 64
Christian Life 69, Groves Academy 57
Cleveland 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 60
Columbia Heights 97, Prairie Seeds Academy 87
Cretin-Derham Hall 100, White Bear Lake 67
Cristo Rey Jesuit 106, Community of Peace 74
Crosby-Ironton 90, Aitkin 44
Deer River 65, Greenway 54, OT
GHEC/Truman/Martin Luther 55, Martin County West 39
Grand Meadow 73, Glenville-Emmons 63
Hinckley-Finlayson 79, Rush City 38
Holy Family Catholic 89, Providence Academy 58
Kittson County Central 53, Fertile-Beltrami 48
Lake Park-Audubon 79, Climax/Fisher 71
MACCRAY 74, Tracy-Milroy-Balaton 71
Mahnomen 91, Red Lake County 62
Maple River 77, Bethlehem Academy 50
McGregor 74, Onamia 54
Minneapolis North 104, FAIR School 47
Minnehaha Academy 84, St. Paul Central 80
Mountain Lake Area 61, Murray County Central 51
Nicollet 61, Madelia 52
Norman County East/Ulen-Hitterdal 49, Hillcrest Lutheran 47
North Woods 75, Virginia 69, OT
Norwood-Young America 67, Belle Plaine 61
Osakis 77, St. John’s Prep 47
Perham 70, Little Falls 45
Pillager 64, Menahga 46
Pine City 57, Foley 46
Randolph 52, Kenyon-Wanamingo 48
Rochester Mayo 65, Mankato West 63
Rockford 73, Mound Westonka 45
Rosemount 47, Prior Lake 46
Royalton 43, Upsala 28
Sauk Rapids-Rice 73, Sartell-St. Stephen 51
Schaeffer Academy 60, LeRoy-Ostrander 49
Southwest Christian (Chaska) 87, Ellsworth 53
Spring Grove 69, La Crescent 29
Springfield 84, Sleepy Eye 50
St. Cloud Tech 74, St. Cloud Apollo 53
St. Paul Highland Park 67, St. Paul Harding 61
St. Paul Johnson 74, St. Paul Washington 70
St. Thomas Academy 65, North St. Paul 57
Staples-Motley 65, Long Prairie-Grey Eagle 57
Stephen-Argyle 65, Warroad 53
Tartan 86, Hastings 46
Thief River Falls 77, Roseau 64
Verndale 65, New York Mills 30
Wadena-Deer Creek 75, Pine River-Backus 71
Win-E-Mac 76, Northern Freeze 54

GIRLS BASKETBALL
Ada-Borup 55, Crookston 19
Adrian 70, Southwest Minnesota Christian 36
Albany 63, Becker 48
Badger-Greenbush-Middle River 60, Red Lake County 38
Barnesville 54, Pelican Rapids 36
Belgrade-Brooten-Elrosa 51, Maple Lake 45
Brandon-Evansville 75, Clinton-Graceville-Beardsley 48
Buffalo 50, Big Lake 34
Cherry 69, Mesabi East 44
Climax/Fisher 48, Waubun 47
Cloquet 63, Proctor 51
Cromwell 93, McGregor 24
Dell Rapids St. Mary, S.D. 37, Hendricks 36
Dilworth-Glyndon-Felton 74, Breckenridge 64
East Grand Forks 53, Warren-Alvarado-Oslo 16
Eden Valley-Watkins 61, Kimball 35
Ely 61, North Woods 40
Esko 65, Two Harbors 51
Fergus Falls 83, Rocori 49
Foley 63, Braham 55
Forest Lake 65, Roseville 57
G-F-W 78, Minnesota Valley Lutheran 48
Hayfield 67, Cannon Falls 34
Hibbing 59, Duluth East 53
Hopkins 89, Wayzata 52
Kelliher/Northome 60, Laporte 46
Lac qui Parle Valley 72, Renville County West 23
Lester Prairie/Holy Trinity 63, Southwest Christian (Chaska) 41
Litchfield 66, Rockford 38
Littlefork-Big Falls 62, Northeast Range 27
Maranatha Christian 85, Heritage Christian Academy 75
Minneapolis South 68, Minneapolis Southwest 30
Montevideo 69, BOLD 66
Morris Area/Chokio-Alberta 51, Melrose 47
Mountain Iron-Buhl 71, Bigfork 54
New Ulm Cathedral 56, Nicollet 41
Norman County East/Ulen-Hitterdal 51, Win-E-Mac 50
Princeton 65, North Branch 49
Robbinsdale Armstrong 55, Maple Grove 54
Rochester Lourdes 80, Pine Island 34
Rochester Mayo 49, Red Wing 35
Rushford-Peterson 77, Schaeffer Academy 35
Simley 57, North St. Paul 41
Spring Grove 70, LeRoy-Ostrander 55
St. Charles 45, Zumbrota-Mazeppa 32
St. Clair 61, Bethlehem Academy 57
St. Francis 55, St. Cloud Tech 31
St. Francis/North Branch 55, St. Cloud Tech 31
St. Michael-Albertville 64, Monticello 16
Stephen-Argyle 56, Northern Freeze 47, OT
Trinity 45, New Life Academy 30
Underwood 43, Parkers Prairie 41
Visitation 57, St. Agnes 52
Willmar 59, Marshall 46
Windom 49, St. James Area 38
Yellow Medicine East 80, Lakeview 63

BOYS HOCKEY
Albert Lea 9, Faribault/Bethlehem Academy 1
Andover 6, Irondale/Saint Anthony 2
Benilde-St. Margaret’s 4, St. Louis Park 1
Breck 8, Minneapolis 0
Burnsville 5, Rosemount 2
Cambridge-Isanti 3, Princeton 3, OT (tie)
Centennial 4, Totino-Grace 1
Champlin Park 5, Blaine 2
Cloquet/Esko/Carlton 3, Proctor 2
Cretin-Derham Hall 7, Forest Lake 3
Detroit Lakes/Perham 2, Little Falls 2, OT (tie)
Eastview 6, Shakopee 0
Eden Prairie 4, Wayzata 2
Edina 10, Hopkins 0
Eveleth-Gilbert Area 3, North Shore 2
Grand Rapids 14, Duluth Denfeld 0
Hermantown 8, Hibbing/Chisholm 1
La Crescent 6, Dodge County 1
Lakeville North 4, Eagan 3, OT
Lakeville South 4, Apple Valley 1
Mankato East/Loyola 4, Rochester Century 1
Maple Grove 7, Spring Lake Park 2
Minnehaha United 11, Legacy Christian/PACT Charter 2
Minnetonka 7, Orono 2
Mounds View 4, East Ridge 0
New Ulm Eagles 5, Waseca Blue Jays 1
North Branch 4, Chisago Lakes 1
Northern Lakes 7, Bagley/Fosston 0
Prior Lake 6, Farmington 2
Red Wing 4, Northfield 1
Rochester John Marshall 5, Austin/Austin Pacelli 3
Rochester Lourdes/Dover-Eyota 7, Mankato West 1
Roseau 8, Crookston Pirates 1
St. Cloud 6, River Lakes 3
St. Cloud Cathedral 4, Monticello/Annandale/Maple Lake 2
St. Michael-Albertville 4, Rogers 1
St. Paul Academy 7, Simley 0
St. Paul Highland Park 7, Becker/Big Lake 2
St. Thomas Academy 2, Holy Angels 1
Stillwater 4, White Bear Lake 0

GIRLS HOCKEY
2A Section 1
Championship
Farmington 4, Lakeville South 1
2A Section 7
Championship
Forest Lake 5, Elk River/Zimmerman 2
1A Section 1
Championship
Owatonna 2, Red Wing 0
1A Section 2
Championship
Mound Westonka/Watertown-Mayer 6, Delano Tigers 2
1A Section 5
Championship
Blake 5, Breck 4
1A Section 6
Championship
Alexandria 3, Fergus Falls 1
1A Section 8
Championship
Warroad 3, East Grand Forks 2<<

WRESTLING
3A Section 1
Wrestle-In
Rochester Century 48, Rochester John Marshall/Lourdes 31
Quarterfinal
Faribault 40, Austin/Austin Pacelli 23
Northfield 33, Farmington 28
Owatonna 62, Rochester Century 12
Rochester Mayo 40, Lakeville South 27
2A Section 1
Wrestle-In
La Crescentá 39, Cannon Falls 33
Quarterfinal
Albert Lea Area 54, Winona/Winona Cotter 9
Byron 42, Stewartville 30
Kasson-Mantorville 81, La Crescentá 0
Plainview-Elgin-Millville 39, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 22
2A Section 2
First Round
St. Peter 58, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9
Tri-City United 53, WEM/JWP 19
Waseca 43, Mankato West 32
Watertown Mayer/Mayer Lutheran 51, Mankato East 22
Quarterfinal
Hutchinson 75, Waseca 6
New Prague 40, Watertown Mayer/Mayer Lutheran 21
Scott West 57, Tri-City United 9
Waconia 49, St. Peter 18
2A Section 3
First Round(reports on KLGR 1490 AM, 95.9 FM, and myklgr.com)
Fairmont/Martin County West 72, Fulda/Murray County Central 7
New Ulm Area 46, Luverne 35
Redwood Valley-River Valley 39, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo 36
Quarterfinal(reports on KLGR 1490 AM, 95.9 FM, and myklgr.com)
Marshall Tigers 42, Redwood Valley-River Valley 17
TMB/WWG 38, Fairmont/Martin County West 27
Wabasso/Red Rock Central 42, Quad County 22
Worthington 56, New Ulm Area 17
1A Section 1
First Round
Caledonia/Houston 68, Triton 9
Dover-Eyota 57, Fillmore C/Lanesboro/M-C 10
GMLOS 37, Lake City 32
St. Charles 52, Pine Island 21
Quarterfinal
Dover-Eyota 42, Chatfield 21
Goodhue 61, St. Charles 15
Wabasha-Kellogg 40, Caledonia/Houston 30
Zumbrota-Mazeppa 50, GMLOS 18
1A Section 2
First Round
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 60, St. Clair/Mankato Loyola 24
New Richland-H-E-G 51, Medford 48
Quarterfinal
Blue Earth Area 55, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 15
Kenyon-Wanamingo 81, New Richland-H-E-G 0
Maple River 52, United South Central 18
Westfield Razorbacks 42, LeSueur-Henderson 24
1A Section 3
Wrestle-In
Adrian Area 57, Madelia/Truman/Martin Luther 9
Quarterfinal
Canby 36, Jackson County Central 33
Minneota 72, BOLD 6
Pipestone 68, Adrian Area 10
Windom/Mountain Lake 38, St. James Area 24

Share this article

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • Google Plus